„Made in USA“
Kolmeosaline lühiballettide õhtu:
„Serenaad“, „Sofa“, „Lunar Sea – Noir Blanc“
Brno Rahvusballett (Tšehhi)
...
„Made in USA“
Kolmeosaline lühiballettide õhtu:
„Serenaad“, „Sofa“, „Lunar Sea – Noir Blanc“
Brno Rahvusballett (Tšehhi)
Koreograafid George Balanchine, Olivier Wevers, Moses Pendleton
Heliloojad Pjotr Tšaikovski (Serenaad keelpillidele C-duur op. 48), Wolfgang Amadeus Mozart (Klaverikontsert nr 9) jt
Kostüümikunstnikud Patricia Barker, Katzin Phoebe
Dirigent Robert Kružik
Pianist Jiří Hrubý
Brno Rahvusballeti orkester
Tantsukunsti suur vastandus on klassikaline ballett versus nüüdistants. Aga on ka balletti, mis on neoklassikaline, mis väärtustab traditsioone, kuid on seejuures nüüdisaegne. Üks sellise neoklassikalise traditsiooni kodumaa on Ameerika. Birgitta festivalil esitusele tulevad kolm lühiballetti, mis kokku moodustavad koondprogrammi „Made in USA“, on selle suuna parimaid näited. Autorid on kolm USAga seotud tantsuloojat.
Georges Balanchine, sünnipärase nimega Giorgi Balantšivadze, ei vaja tantsusõpradele tutvustamist. „Tants on nähtavaks tehtud muusika,“ on ta öelnud ning elegantse liikumiskäekirjaga on ta oma kunstnikunime ajalukku kirjutanud kuldsete tähtedega. „Serenaad“ on tema legendaarne esimene Ameerikas loodud teos, mis muutis arusaama balletist kogu maailmas. Klassikaline ilu täies hiilguses.
Lühiballeti „Sofa“ autor on Belgia päritolu Olivier Wevers, kes on aastate jooksul juhtinud nii Winnipegi Kuninglikku Balletti kui ka Kaskaadia Balletti (Pacific Northwest Ballet). Viimasel ajal töötab ta omaenda kompaniiga Whim W'Him. Wevers on tuntud stiilimeister ja Belgia koolkonnale kohaselt suudab ta luua kunstilise üldistuse argielust endast lähtudes.
Õhtu lõpetab Moses Pendleton ja kompanii MOMIX. Nende lavastus „Lunar Sea – Noir Blanc“ („Kuu meri – must valge“) segab omavahel balletti, visuaalset teatrit ja multimeediat. Lavastust on vaimustunud publikule mängitud mõlemal pool Atlandi ookeani. See fantaasiaküllane teos on puhas visuaalne nauding.


