x

TERE TULEMAST TALLINNA FILHARMOONIA LEHEKÜLJELE!

Edasiliikumiseks tee oma valik

Sündmuste kalender

Tõnu Kaljuste – TKO asutaja

Tõnu Kaljuste on rahvusvahelist tuntust kogunud oma mitmepalgelise repertuaariga, mis ulatub ooperitest ja klassikalistest sümfoonilistest teostest nüüdisaegse muusikani. Kaljuste on koostööd teinud näiteks selliste Põhja- ja Ida-Euroopa modernismi suurkujudega nagu Alfred Schnittke, György Kurtág, Krzysztof Penderecki, Gia Kantšeli ja Einojuhani Rautavaara ning on tõestanud end eesti heliloojate Arvo Pärdi, Erkki-Sven Tüüri, Veljo Tormise ja Heino Elleri loomingu suurepärase asjatundja ja tutvustajana. Kaljuste on olnud Rahvusooper Estonia dirigent ja Tallinna konservatooriumi õppejõud. 2010. aastast on ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor ja dirigeerimisosakonna juhataja.

Tõnu Kaljuste rahvusvahelist tuntust ja erakordset reputatsiooni on toetanud ka tema koostöö mitmete tuntud orkestrite ja kooridega mitmel pool Euroopas, Austraalias ja Ameerika Ühendriikides. 2012. aasta esinemiste seas olid kontserdid jaanuaris aset leidnud turneel Ameerika Ühendriikidesse koos Esa-Pekka Saloneni ja Vladimir Ashkenazy asutatud Rootsi Rahvusliku Noorteorkestriga, kellega astuti üles ka New Yorgis Carnegie Hallis. Aprillis 2012 leidis aset kontsert BBC Symphony Orchestraga Londonis Barbican Center’s, kus esitati Arvo Pärdi teoseid. 2013. aasta aprillikuus andsid Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja dirigent Tõnu Kaljuste koos viiulisolistide Satu Vänskä, Kirsty Hiltoni ja Veronique Serret’ ning Sydney sümfooniaorkestri muusikutega Austraalias Sydney ooperimajas

Arvo Pärdi päevadel menuka kontserdi. Ees ootab koostöö maailmanimega USA lavastaja Robert Wilsoniga Arvo Pärdi muusikale loodava tantsuetenduse loomiseks.

Samalaadset tuntust on ta kodumaal pälvinud veel Eesti Filharmoonia Kammerkoori (EFK) ja Tallinna Kammerorkestri (TKO) asutaja ja peadirigendina. Kaljuste on olnud ka Rootsi Raadio koori ja Madalmaade kammerkoori peadirigent. Alates 2004. aastast on Kaljuste tema enda asutatud projektiteatri Nargen Opera kunstiline juht. Kaljuste eestvedamisel on 2006. aastast toimunud Nargenfestival.

Teoste salvestamisel on Tõnu Kaljuste teinud koostööd ka plaadistusstuudiotega ECM Records, Virgin Classic ja Caprice Records. Kaljuste plaadistused on võitnud mitmeid auhindu (Diapason d’Or 2000, Cannes Classical Award, Edison Prize, Brit Award 2003) ja neid on esitatud Grammy plaadistusauhinna nominendiks.

Tõnu Kaljuste on Rootsi Kuningliku Akadeemia liige, ta on pälvinud Jaapani ABC muusikafondi aastapreemia ning rahvusvahelise Robert Edleri nimelise koorimuusikaauhinna. 2004. aastal omistati Kaljustele Eesti Kultuurkapitali peapreemia ning 2010. aastal Eesti Muusikanõukogu interpretatsioonipreemia.

Foto: Tom Henning Bratlie