Head Birgitta festivali sõbrad

Lähtuvalt Vabariigi Valitsuse 8. juuli otsusest jääb Birgitta festival 2021. aastal ära. Kahjuks ei ole maailmast jätkuvalt taandunud koroonaepideemia ja paraku on epideemiline olukord halvenenud just Venemaal, kust pidi festivalile saabuma mitmed erinevad artistid ja esinejad. 

Festivali korraldajatele on otsustava kaaluga meie pealtvaatajate ohutus ja turvalisus, mistõttu oli valitsuse otsus mitte anda Venemaa artistidele erisust mõistetav. 

Loodame teie mõistvale suhtumisele ja kohtume 2022. aastal!

Aastatepikkuse traditsiooniga Birgitta festival on saanud endale kindla koha Läänemere-äärsel muusikamaastikul. Siin sulavad ühtseks tervikuks Pirita kloostri asukohavaim ning muusikat ja etenduskunste ühendav programm. Birgitta festivali tuum on erakordne atmosfäär, mille tekitavad ajaloolised kloostrivaremed Pirita iidses jõekäärus ja inimesed, keda koguneb augustiõhtutel üle kaheksa tuhande. Igal aastal püstitatakse siia vaid loetud päevadeks esinduslik muusikateater.

Iga muusikasõber leiab Birgitta festivalilt endale midagi südamelähedast. Selleks võib olla ooper, ballett, galakontserdid ja -etendused, muusikaline uuslavastus või vaatemäng. Siin kohtuvad tunnustatud korüfeed ja pöörased eksperimendid, külalislavastused ja omaproduktsioonid, klassika ja tänapäev – Birgitta festival suudab need kõik ühendada. Pirita kloostri varemetes on esinenud maailma kõrgeimad tipud ja tuleviku suurnimed, kes meenutavad veel aastaid päikeseloojangus kõrguvaid keskaegseid müüre, suveõhtute sumedust, jalutuskäike kuu- ja tõrvikuvalgel, erksaid veinipunaseid vaipu ja kirikukellade mõtlikku kaja. Suveõhtut nautides sulavad loojad ja pealtvaatajad ühte. Iga etenduse juurde kuuluvad ekraanid subtiitrite kuvamiseks, mugavad loožid ja hubased kohvikud.

Birgitta festival sai alguse 2005. aastal Eri Klasi eestvedamisel ning koostöös Tallinna linnavalitsusega. Eri Klasi kunstilisel juhtimisel arenes see Tallinna igasuviseks muusikaliseks tippsündmuseks. Aastatel 2017 ja 2018 oli uute muusikaliste ideede kandjaks dirigent Risto Joost. 2021. aasta festivali kunstiline juht on Tallinna Filharmooniaga liitunud maailmakuulus lavastaja, kolmekordne Kuldse Maski laureaat, Moskva Helikoni ooperiteatri kunstiline juht ja lavastaja Dmitri Bertman. Tema nimi on hästi teada muusikasõpradele kogu maailmas, koostöös erinevate ooperiteatritega on ta toonud lavale üle saja ooperi. Ka Birgitta festivaliga seob Bertmanit varasem koostöö: 2014. aastal lavastas ta siin Eri Klasi 75. juubelile pühendatud ooperigala ja korduvalt on ta festivalil osalenud koos Helikoni ooperiteatriga. Lisaks on ta mitmel korral lavastanud Rahvusooperis Estonia ja Vanemuises.

Birgitta festival – alati üllatusi täis!

Sündmused puuduvad