Laen...

4.-13. augustini toimub taas kõigi muusika austajate rõõmuks Birgitta festival. Tänavune festival toob publiku ette ühe uudisteose, tunnustatud suurlavastuse, maailmaklassikat ning kodumaised levimuusika legendid. Festivali kunstiline juht on Tõnu Kaljuste.

Birgitta festivali avab Timo Steineri koomiline ooper “Crisis”, mida esitatakse kahel korral. See on mõtlemapaneva lõpuga lugu väikese inimese isiklikust kriisist suures maailmas, mis paneb vaataja arutlema elus oluliste asjade üle. Ooperi lavastajaks on Veiko Tubin ning dirigent ja muusikajuht Tõnu Kaljuste, stsenograafia loob Kristjan Suits. Ooperi on Timo Steinerilt tellinud Nargenfestival.
Teiseks eriliseks sündmuseks on kammerooper, mida näeb Birgitta festivali raames Theatrumi saalis, Vene tn 14 Vanalinnas. “Halastus” on helilooja James MacMillani ühevaatuseline ja väga huvitava helikeelega ooper, mille lavastab Lembit Peterson ja dirigent ning muusikajuht James MacMillan. Tegemist on oma põlvkonna silmapaistvaima heliloojaga, MacMillan on üks enimmängitud autor ja rahvusvaheliselt hinnatud dirigent, kelle loomingu keskpunktis on vaimulik temaatika. “Halastus” on saanud ainest piibli Saara ja Aabrahami loost.
Ühel augustiõhtul jõuab Birgitta lavale ka Vanemuise teatri suurejooneline lavastus “Tristan ja Isolde”. Armastusest, reetmisest ja suurtes tunnetest tulvil lugu on Richard Wagneri üks tuntumaid teoseid. Etenduse muusikajuht ja dirigent on Risto Joost ning lavastaja Liis Kolle.
Birgitta festival teeb kummarduse varalahkunud levimuusika legendidele. Mälestuskontsert Ultima Thule/Riho Sibul 65“Lennelda priiks”, on auavaldus muusik Riho Sibulale ning teistele Ultima Thule liikmetele, keda enam meie seas ei ole. Tol õhtul astuvad koos Ultima Thulega Pirital lavale mitmed palavalt armastatud Eesti artistid.
Birgitta festivali lõpetab Beethoven 9. sümfoonia, kui kummardus rahule ja harmooniale. Teos tuleb ettekandele ERSO, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Läti raadio koori esituses ja dirigent Tõnu Kaljuste juhatusel.
Tänavust festivali kommenteerib kunstilne juht Tõnu Kaljuste: “Kui lugeda tänavuse festivali programmi pealkirju, saame tulemuseks kriisist rõõmuni. Seega publik, kes koos meiega kulgeb, saab hingetoitu nii mitmestki meistriteosest. Steineri ooper “Crisis”, Wagneri “Tristan ja Isolde”, MacMillani “Halastus”, Ultima Thule “Lennelda priiks” ja Beethoven 9. sümfoonia Ood rõõmule. Kriisist rõõmuni ehk festival kui üks suur muusikaline rännak, mis kestab terve nädala.”


Birgitta festivali programm:

Koomiline ooper “Crisis” 4. ja 5. augustil.
Ooper “Tristan ja Isolde” 8. augustil
Kontsert Ultima Thule/Riho Sibul 65 "LENNELDA PRIIKS" 10. augustil.
Kammerooper “Halastus” 11. ja 12. augustil.
Beethoven 9. sümfoonia 13. augustil.

 

 

Loe vanemaid uudiseid