Laen...

Tallinna Filharmoonia meeskonnaga liitub kolmekordne Kuldse Maski laureaat, Moskva Helikon-Opera kunstiline juht ja lavastaja Dmitri Bertman, kes alates 2020. aastast võtab Birgitta Festivali kunstilise juhi koha üle dirigent Risto Joostilt.

Tallinna Filharmoonia direktori Margit Tohver-Aintsi sõnul on Birgitta Festival leidnud Eesti kultuurimaastikul kindla koha ja pälvinud muusikasõprade tähelepanu. "Me soovime, et festivali areng jätkuks ning publik leiaks programmist ka edaspidi uut ja üllatavat. Rahvusvaheliselt tunnustatud tipptegija kaasamine meeskonda, avardab veelgi võimalusi pakkuda festivali külastajatele kaasaegset omanäolist muusikateatrit, " lisas Tohver-Aints.

Bertmani rahvusvaheline haare on viinud teda lavastama nii Euroopasse kui ka Põhja-Ameerikasse. Ta on lavastanud Stockholmi Kuninglikus Ooperis, Rooma Ooperis, Peterburi Maria teatris, Viini Rahvaooperis, Läti Rahvusooperis, Kanada Ooperis, Norra Ooperi- ja Balletiteatris.

Bertmanil on tihe side Eestiga, sealhulgas Birgitta Festivaliga, kus mitmeid kordi on olnud kaastegev tema poolt juhitud Moskva Helikon-Opera. 2014. aastal lavastas Bertman Birgitta Festivalil Eri Klasi 75. juubelile pühendatud ooperigala.

Korduvalt on Bertman lavastanud Rahvusooperis Estonia. Tema käe all jõudsid publikuni näiteks Dvořáki "Näkineid", Prokofjevi "Armastus kolme apelsini vastu" ja Erkki-Sven Tüüri "Wallenberg".  2007. aastal esietendunud Tüüri ooperi "Wallenberg" eest, pälvis Bertman Maarjamaa Risti IV klassi teenetemärgi ja Eesti teatri aastaauhinna. Ta on lavastanud ka teatris "Vanemuine". Helikon-Opera on mänginud külalisetendusi nii Birgitta Festivalil, Rahvusooperis Estonia kui ka Saaremaa Ooperipäevadel.

 

2019. aastal tähistab Brigitta Festival oma 15. aasta juubelit ja on pühendatud dirigent Eri Klasi 80. sünniaastapäevale. Ariel Klas ütles ERR-ile, et festivali kunstilise juhi muutus on ainult teretulnud ja selline valik oleks tema lahkunud abikaasa Eri Klasile olnud samuti südamelähedane.

"Dmitri Bertmaniga sai kümneid aastaid koostööd tehtud ja Eri käis palju ka Moskvas ning oli sealses ooperiteatris külalisdirigent. Dmitri ise tundis end oma sõnade järgi Eri pojana. See oli väga hea koostöö ja kontakt ning sõprus, nii et ma usun, et see on väga helge ja hea samm, et Eri mantlikandja on nüüd 2020. aastast [Brigitta Festivali kunstiline juht]," märkis Klas.

Alates 2020. aastast saab Dmitri Bertmanist Birgitta Festivali kunstiline juht. Praeguse kunstilise juhi Risto Joosti leping lõpeb 2019. aastal.

 

 

Read older news