Laen...

Augustis toimuval Birgitta festivalil tuuakse esmakordselt festivali ajaloos publikuni orkestri saatel toimuv varjuteater. Tegemist on tunnustatud lavastaja Helen Rekkori, armastatud dirigendi Kristjan Järvi ning andeka helilooja ja muusiku Mick Pedaja loodud ühisprojektiga “Planeet Harmoonia”.
 
Nii nagu maailm tervikuna, on ka etenduskunstid muutunud üha visuaalsemaks. Just visuaalteater on viimaste aastakümnete teatrimaailma suur trend. Selleaastasel Birgitta festivalil ettekandmisele tulev "Planeet Harmoonia" jutustab sellest, kuidas ilmaruumis rändav tulnukas Pii ühtäkki Maa atmosfääri satub. Leidnud end juhuslikult planeedilt Maa, tutvub ta inimolenditega, kelle tõttu asub märksa suuremale missioonile, kui algul plaanis. Lavastus käsitleb teemasid nagu digitaliseerumine, planeedi ressursid ja armastus kõige elava vastu. Aga kuidas sellest kõigest sünnib harmoonia, selgub selle imekauni visuaalse loo käigus.
 
Etenduse muusikaline juht Kristjan Järvi sõnab, et sarnast asja Eestis varem tehtud ei olegi. “See, et kokku on viidud orkestrimuusika, varjuteater ja muusikute omalooming, annab kogu etendusele uudse ja värske hingamise. Läbi selle tahame saavutada seda, et inimesel tekib etendust vaadates mõnus emotsioon. Sõnaline teater annab tihti kõik tõlgendused ette, aga meie ei taha publikule ette anda kõiki võimalikke interpretatsioone. Etendus ei ole moraalilugemine, see ei ole mingi konkreetne jutt ühest tulnukast, kes räägib meile, kuidas olla. See on rohkem metafoor asjadele, mille inimene peab ise välja lugema sellest küllaltki fantastilisest tulnukareisist, “ lausus Järvi. Küsimusele, et mida laval täpselt näha saab vastab Järvi krutskiga: “See on selline kontsert nagu Wagneri sõrmuse tsüklid - kuidas sa selgitad sellist asja enne seda, kui see laval on.”
 
Muusikaliselt tuleb “Planeet Harmoonia” etendusel peamiselt esitlusele omalooming, mille autoriteks on Kristjan Randalu, Mick Pedaja ja Kristjan Järvi. Randalu uudisteos on kirjutatud just „Planeet Harmoonia“ jaoks. Samas kinnitab Jävi, et kõlamas on kindlasti ka tuntud klassikute loomingut. Kuna varjuteater toimib vaid pimedas, algab etendus “Planeet Harmoonia” 9. augustil kell 22.00.
 
Lavastuse muusikaline juht on Kristjan Järvi, lavastaja 2018 aasta Ants Lauteri lavastajapreemia laureaat Helen Rekkor, dramaturgiks on Piret Jaaks.
 
Birgitta festival 2019 toimub Pirita kloostri varemetes 9. – 18. augustini. Tänavune festival on pühendatud selle looja, maestro Eri Klasi 80. sünniaastapäevale. Seetõttu on enamik festivali kavas olevaid etendusi seotud Klasi loomekarjääriga.

Читать предыдущие новости