Laen...
Sündmuste kalender

René Eespere „Augustus“ on Noorte Filharmoonia kontserdisarja uudisteos, mis esietendub Mustpeade maja Valges saalis 27. oktoobril kell 14. Solistid on Priit Volmer ja Aurelia Eespere ning Tallinna Kammerorkestrit juhatab Andres Kaljuste.

 

Selle muusikalise jutustuse aluseks on Hermann Hesse jutustus „Augustus“, kus uuritakse mis on armastus ja mis on õnn, kuidas neid ära tunda ning mis juhtub siis, kui sinu saatuse üle otsustab keegi teine? Selles muinasjutulises, aga inimlikult õpetlikus loos on proua Elisabeth jäänud ilma oma abikaasast vahetult enne nende poja sündi. Augustuse sündimise ööl juhtub aga midagi maagilist ning täide läheb Elisabethi soov oma pojale – et kõik teda armastaksid. Kas armastus on privileeg või tuleb see välja teenida? Mis saab siis, kui armastus saab otsa?. Sellest etendus räägibki. Eespere sõnul on see lugu mõistukõne nii noortele kui ka täiskasvanutele.

Eespere sõnul on ta “Augustuse” ideed endas kandnud tosin aastat ja kui Tallinna Filharmoonia kunstiline juht Risto Joost pakkus Eesperele võimalust kirjutada muusikaline etendus noortele, Tallinna Kammerorkestri sarjale Noorte Filharmoonia, millega külastatakse uuel aastal ka koole, oli ta rõõmuga nõus.

 

„Minu mõttele kirjutada Tallinna Kammerorkestrile instrumentaalteos, kus loo proosateksti kannab ette Jutustaja, lisas Risto Joost soovi ka mõni laul etendusse kirjutada. Nii ongi Jutustajal laulda vaja Augustuse rollis kaks soololaulu ja üks lühike duett, naistegelasel on episoodilisem roll. Kutsusin Jutustajaks-lauljaks Priit Volmeri (RO Estonia) ja pakkusin võimaluse osalemiseks ka oma tütrele Aureliale, kes on Muusikaakadeemia teise aasta ooperilaulu magistrant Juhan Tralla klassis. Tallinna Filharmoonia ja Tallinna Kammerorkestri soov oli leida orkestri ette noor dirigent ja mina soovisin, et see on Andres Kaljuste, sest ka dirigendil on selles loos oma dialoog Jutustajaga. Andres Kaljustel on suurepärased nii dirigendi kui ka näitleja andeid, nii me meeskond aegamööda kujuneski.” Ka laulutekstide autor Malle Talvet-Mustoneniga koostööst on Eesperel varasemast rõõmu olnud, nii ka seekord, lisab ta.

 

Eespere sõnul peab õnnele mõeldes teadma, et õnne ja õnnetuse vahel on õhkõrn sein ja alati on õnne nii suurt kui ka väikest. „Saan öelda, et olen täna õnnelik inimene, tänulik oma emale-isale, õdedele ja vennale, abikaasale, lastele ja pojalastele, sõpradele ning muidugi muusikale. Samas loovad õnnetunnet ka lahke naeratus või tunnustav sõna inimeselt, keda ma päriselt ei tunne.“

 

Noorte Filharmoonia on Tallinna Kammerorkestri kontserdisari, mille raames tellitakse igal hooajal üks uudisteos armastatud Eesti heliloojalt. Sellest sarjast pärinevad väga menukad Rasmus Puuri “Sipsik”, Rein Rannapi “Vana saabas” ning Kristo Matsoni “Trikiga küsimus”.

 

Esmaettekande piletid on müügil Piletilevis

Lisainfo Tallinna Kammerorkestri kohta.

www.tko.ee

www.facebook.com/tallinnakammerorkester

Loe vanemaid uudiseid