Laen...
Sündmuste kalender

Eri Klasi 80. sünniaastapäevale pühendatud ERInädala juhatab sisse Mustpeade majas 5. juunil toimuv kontsert „Klassika koos Klasiga“, kus musitseerivad Kalle Randalu, Tallinna Kammerorkester ja dirigent Jaakko Kuusisto.

 

Kalle Randalu sõnul pakkus koostöö Eri Klasiga (1939–2016) mälestusväärseid hetki, neist üks kõige legendaarsemaid jäi 2004. aasta detsembrisse, kui ühiselt kanti ette kõik Beethoveni klaverikontserdid. Ka Jaakko Kuusistot sidus Eri Klasiga tihe koostöö, sest just Klasi kutsel oll Kuusisto Tallinna Kammerorkestri külalisdirigent.

 

Kui Eri Klas 2002. aastal Tallinna Filharmoonia kunstiliseks juhiks sai, oli ta selleks ajaks juhatanud paljusid Euroopa tipporkestreid ja teinud koostööd mitmete USA parimate sümfooniaorkestritega. Oma  kogemusi ja kontakte hakkas ta kohe edasi andma ka Tallinna Filharmoonias, et väike rahvuslik organisatsioon omandaks peatselt rahvusvahelise mõõtme. Ühena esimestest algatustest käivitas ta sarja „Klassika koos Klasiga”, mis tõi Eestisse rahvusvaheliselt nimekaid soliste, kes andsid kontserte koos Tallinna Kammerorkestriga Eri Klasi dirigeerimisel. Kontserdisari saavutas märkimisväärse populaarsuse, Eesti Rahvusringhäälingu arhiivis on sellest säilinud 16 salvestist.

 

Eri Klas oli Tallinna Filharmoonia kunstiline juht kuni 2016. aastani ning tema viimaseid jõupingutusi kultuurielu hüvanguks saame nautida ka täna: Eri Klasi eestvedamisel sai alguse Birgitta festivali traditsioon, Mustpeade majast sai Tallinna Filharmoonia kodu ning paljude annetajate toetusel soetati Mustpeade maja Valgesse saali uus Steinway klaver.

 

Mälestades maestro Eri Klasi tema 80. sünniaastapäeval taaselustab Tallinna Filharmoonia üheks õhtuks populaarse „Klassika koos Klasiga“ sarja. 5. juunil kell 19.00 Mustpeade maja Valges saalis annavad kontserdi pianist Kalle Randalu, Tallinna Kammerorkester ja dirigent Jaakko Kuusisto. Kontserdil on kavas W. A. Mozarti Klaverikontsert nr 12 (KV 414), Jean Sibeliuse „Rakastava“ ja John Adamsi „Shaker Loops“.

 

Eri Klasi 80. sünniaastapäevale pühendatud ERInädal toimub festivali formaadis 5.–8. juunil. Maestro karjääris märgilise tähendusega kontserte annavad Tallinna Filharmoonia, Tallinna Kammerorkester, Rahvusooper Estonia ja ERSO. Kultuurisuve tähtsündmusena korraldab Tallinna Filharmoonia 9.–18. augustil Birgitta festivali, mis tänavu on osamuti pühendatud Eri Klasi sünniaastapäevale.

Loe vanemaid uudiseid