Laen...
Sündmuste kalender

Kaks tähtteost kontserdisari algab Mozarti „Reekviemiga“

BBC muusikaajakirja Classical Music poolt maailma 10 parima koori sekka valitud Eesti Filharmoonia Kammerkoor ning Tallinna Kammerorkester dirigent Tõnu Kaljuste juhatusel toovad 1. novembril kell 19 Tartu Pauluse kirikus ettekandele Wolfgang Amadeus Mozarti „Reekviem“. Sama kontsert 2. novembril kell 22 Tallinna Kaarli kirikus on väljamüüdud.

Kontserdil astuvad solistidena lavale sopran Yena Choi, metsosopran Helen Lepalaan, tenor Oliver Kuusik ja bariton Olari Viikholm.

Dirigent Tõnu Kaljuste, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester on aastaid ühiselt kontserte andnud. Neid on kutsutud esinema paljudele mainekatele lavadele Austraaliast Põhja-Ameerikani, sh New Yorgi Carnegie Halli, Pariisi Filharmooniasse ning viimati Hamburgi Elbphilharmonie’sse. Mõlema kollektiivi asutaja Tõnu Kaljuste on rahvusvaheliselt hinnatud koori- ja orkestridirigent. Tema tööd on korduvalt esitatud Grammy nominendiks ning ta on pälvinud 2014. aastal Grammy auhinna.

Kaks tähtteost kontserdisari jätkub 2. ja 3. detsembril Tallinnas ja Tartus Beethoveni suurteose “Missa solemnise” ettekandega, millega tähistatakse helilooja peagi kulminatsioonini jõudvat 250. sünniaastapäeva.

 

Mozarti „Reekviemist“


Teose sündi saadab legend, mille järgi olevat Mozarti juurde ilmunud salapärane tundmatu, kes tellis heliloojalt reekviemi. Selline tellimus olevat raskesti haiget Mozartit hingepõhjani vapustanud. Teda kummitas aina enam mõte, et ilmus saadik teisest ilmast ja käskis luua omaenda surnumissa.

Teiste allikate järgi oli tellija Mozartile hästi teada. Oli avalik saladus, et krahv Walsegg-Stuppach tellis Viini heliloojatelt salaja teoseid, mida koos õukonnamuusikutega isikliku loomingu pähe ette kandis. Kui krahvi noor naine 1791. aasta veebruaris suri, soovis lesk tema surma-aastapäevaks reekviemi ja pöördus Mozarti poole. Teost alustas Mozart oktoobris, novembri lõpus ta haigestus ja suri 5. detsembril oopust lõpetamata. Teose komponeeris lõpuni Mozarti õpilane.

Teos on laiemalt tuntud ka tänu Miloš Formani 8 Oscarit võitnud filmile „Amadeus“.

Kontserte korraldavad Tallinna Filharmoonia ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor.

Loe vanemaid uudiseid