Laen...
Sündmuste kalender

2. novembril toimus Tallinna Jaani kirikus traditsiooniline hingedepäeva kontsert, kus dirigent Tõnu Kaljuste, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester esitasid Martin Lutheri tekstidele loodud Bachi kantaate, Bachi üht tuntuimat „Brandenburgi kontserti nr 4“ ning Arvo Pärdi teost „Kollaaž teemal B-A-C-H“.

Täna, 3. novembril kell 19 toimub sama kontsert Tapa vallas Tamsalu kultuurimajas.

Tõnu Kaljustet koos Tallinna Kammerorkestri ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga peetakse maailmas hinnatud Pärdi ekspertideks. Hingedepäeva kontserdil nende esituses kõlanud teose „Kollaaž teemal B-A-C-H“ inspiratsiooniallikaks on Johann Sebastian Bach. Teos on tähelepanuväärne, sest tähistab Pärdi varajases loomingus uue arenguliini algusaega. Selle kompositsiooni aluseks on 10-heliline rida, mis algab nootidega b–a–c–h ning mis igas osas leiab erineva muusikalise lahenduse. Selle teose esiettekandest möödub 4. novembril 57 aastat.

Bachi loomingust oli kontserdil kavas koraalikantaadid „Christ lag in Todesbanden” ja „Nun komm, der Heiden Heiland”, mis mõlemad põhinevad Martin Lutheri tekstidel. Ning Bachi üks tuntumaid teoseid „Brandenburgi kontsert nr 4“, kus pulseeriva orkestri kõrval demonstreerib sädelevat tulevärki ja virtuoossust plokkflöödiduo. Solistidena olid laval sopran Maria Valdmaa, tenor Oliver Kuusik, bass Olari Viikholm, viiulisolist Robert Traksmann ning plokkflöödiduo Reet Sukk ja Taavi-Mats Utt.

Kontsert tervikuna tähistab uue sarja „Bachi pärlid“ algust, mis kestab kuni advendini, pakkudes emotsioone Johann Sebastian Bachi loomingu särast, sügavusest ja ajatusest. Sarja teine kontsert jõuab kuulajate ette 19. ja 20. novembril Tartu Elleri Muusikakooli Tubina saalis ja Tallinna Filharmoonia Mustpeade majas festivali „Tallinn feat. Reval“ raames ning kolmas 22. ja 23. detsembril Estonia kontserdisaalis ja Vanemuse kontserdimajas Eesti Kontserdi korraldusel.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester on aastaid ühiselt kontserte andnud nii Eestis kui ka kaugemal – Euroopast Austraaliani ja Austraaliast Põhja-Ameerikani. Muuhulgas on esinetud maailma nimekates kontserdisaalides nagu New Yorgi Carnegie Hallis, Pariisi Filharmoonias, Hamburgi Elbphilharmonie’s jm. Tõnu Kaljuste on rahvusvaheliselt hinnatud koori- ja orkestridirigent, tema töid on korduvalt esitatud Grammy nominatsioonile ning 2014. aastal pälvis ta Grammy auhinna Arvo Pärdi albumi „Adam’s Lament“ (ECM) eest. Tõnu Kaljuste on Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri asutaja ning mõlema kollektiivi peadirigent.

Hingedepäeva kontserti korraldasid Tallinna Filharmoonia, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tapa Valla Kultuurikeskus. Peatoetaja on Exmet, suurtoetajad DHL Express ja Nordnet ning Kultuuriministeerium ja Tallinna linn.

Loe vanemaid uudiseid