Laen...
Sündmuste kalender

9. aprillil tõi dirigent Tõnu Kaljuste koos rohkearvulise muusikute koosseisuga Noblessneris lavale Tauno Aintsi „Helde puu“. 2011. aastal valminud mahukas heliteos kõlas esimest korda elavas ettekandes, Kaljuste luges esiettekandel raamatut ette.

„Helde puu" on lihtne jutustus vaid pealtnäha – selle sõnum peidab end ridade vahele. See lugu räägib andmisest ja vastuvõtmisest, mis paneb lugeja mõtlema elu ja eluväärtuste üle, mis ajas muutuvad, ning armastusest, mis alles jääb.

Helilooja sõnul haakub tema rohkem kui kümme aastat tagasi kirjutatud teos mitmete päevakajaliste teemadega: „Silmaga nähtavalt on suurenenud lageraiete hulk Eesti metsanduses, sõda Ukrainas ja pagulased viivad tähelepanu sellele, milles väljendub inimeseks olemine.“

„Helde puu“ algab sõnadega:

„Kord oli puu, kes armastas üht väikest poissi.
See poiss tuli iga päev tema juurde ja korjas puu alt lehti
ja tegi neist lehekroone ning mängis metsakuningat.
Ta ronis mööda tüve üles ja kiikus puu okstel ning sõi ta õunu.
Ja nad mängisid koos peitust.
Ja kui poiss väsis, heitis ta puu varju magama.
See poiss armastas puud väga.
Ja puu oli õnnelik.“

Väike poiss jookseb iga päev puu juurde, et mängida, kiikuda, ronida ja õunu süüa ning puu on õnnelik. Kuid poiss kasvab suureks ja soovib rohkemat. Puu annab. Ennastsalgav puu kingib ära kõik, mis tal anda on, kuni temast jääb järele vaid känd. Kui poiss vana ja väsinud mehena tema juurde tagasi tuleb ja kännul istet võtab, on puu ikkagi õnnelik.

"On täitsa õudne, kuidas see kokku kõlab praeguses ajahetkes. Tundub siiamaani uskumatu, et niisugune sõda on võimalik ja inimesed, kes saaksid seda mõjutada oma otsustega, ikka veel arutavad," ütleb Tauno Aints.

Tauno Aintsi heliteose aluseks on Shel Silversteini raamat „Helde puu“ (inglise keelest eesti keelde tõlkinud Leelo Märjamaa). Dirigent Tõnu Kaljuste tõi teose kontserdilavale koos Tallinna Kammerorkestri, puhkpillide, löökpillide ja soprani Iris Ojaga.

Teose esiettekanne toimus kontserdisarjas „Autoritund“, mis Tõnu Kaljuste eestvedamisel tutvustab Eesti heliloojate loomingut. Seni on sarjas toimunud Kristjan Randalu ja Arvo Pärdi kontserdid, tulekul on „Autoritund“ Tõnu Kõrvitsaga.

Tauno Aintsi „Helde puu“ esiettekanne on järelkuulatav Klassikaraadio veebist: https://klassikaraadio.err.ee/1608545593/tana-kontserdisaalis-autoritund-tauno-aints

Kontserti korraldas Tallinna Filharmoonia, toetasid Exmet (peatoetaja) ning DHL Express, Nordnet, Kultuuriministeerium ja Tallinna linn.

Loe vanemaid uudiseid