Laen...
Sündmuste kalender

Tõnu Kaljuste – TKO asutaja

Tõnu Kaljuste on rahvusvaheliselt hinnatud nii koori- kui ka orkestridirigendina. Ajalukku minev saavutus on 2014 Grammy-võit parima kooriesituse kategoorias Arvo Pärdi teose „Adam’s Lament“ eest. Tema salvestisi on korduvalt esitatud Grammy plaadiauhindade nominendiks. Eriliseks teeb asjaolu, et Kaljuste albumeid on esile toodud erinevates kategooriates. Grammy nominatsiooni on saanud nii Norra helilooja  Ståle Kleibergi ooper David and Bathsheba kui ka sümfooniline muusika. 2019. aastal võitis ta rahvusvahelise klassikalise muusika auhinna (International Classical Music Award) koos Wrocławi filharmooniaorkestriga Arvo Pärdi sümfooniate number 1-4 salvestuse eest.  Kaljuste on teinud koostööd plaadistusstuudiotega ECM Records, Virgin Classic, BIS ja Caprice Records. Tema plaadid on võitnud ka mitmeid teisi auhindu: Cannes Classical Award (1999), Diapason d’Or (2000), Edison Prize (2000), Classic Brit Award (2003).

2010-2020 oli Tõnu Kaljuste Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor ja dirigeerimisõppe juht. Ta on Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri asutaja ning olnud ka Rootsi Raadio koori ja Madalmaade kammerkoori peadirigent. Kaljuste on koostööd teinud näiteks selliste Põhja- ja Ida-Euroopa modernismi suurkujudega nagu Alfred Schnittke, György Kurtág, Krzysztof Penderecki, Gia Kantšeli ja Einojuhani Rautavaara ning on tõestanud end eesti heliloojate Arvo Pärdi, Erkki-Sven Tüüri, Veljo Tormise ja Heino Elleri loomingu suurepärase asjatundja ja tutvustajana.

Alates 2004. aastast on Kaljuste tema enda asutatud projektiteatri Nargen Opera kunstiline juht. Kaljuste eestvedamisel toimub alates 2006. aastast Nargenfestival. Festivali raamivad  Cyrillus Kreegi päevad juunis ja Arvo Pärdi päevad septembris. Kaljuste teeb tihedat koostööd Läänemere festivaliga Stockholmis.

Aastal 2019 andsid Rootsi Raadio koor ja Berwaldhallen Tõnu Kaljustele austava tiitli: Rootsi raadio koori audirigent (Conductor Laureate). 2019 septembrist on Tõnu Kaljuste Tallinna Filharmoonia ja Tallinna Kammerorkestri kunstiline juht.

Foto: Tom Henning Bratlie