Laen...
Sündmuste kalender

Juha Kangas – esimene külalisdirigent

Soome dirigent Juha Kangas on sündinud Kesk-Põhjamaal Kaustinenis – piirkonnas, mis on tuntud oma tugevate rändmuusikute traditsioonide poolest. Kohaliku organisti pojana otsustas ta 13–aastasena hakata õppima viiulit ja sellest ajast peale pole tema elus olnud ühtki päeva ilma muusikata.

Kangas alustas oma õpinguid helilooja Eric Fordelli juures, kuid enim innustas teda siiski rändmuusikute traditsioon. Koos vendade Olli ja Timoga hakkas ta esinema juba väikese poisina. Hiljem õppis Juha Kangas Helsingis Sibeliuse Akadeemias Rautavaara, Heinineni ja Sallineni juhendamisel, kuid tema mentoriks sai legendaarne viiuliprofessor Onni Suhonen. See polnud üksnes Karjalas sündinud ja Budapestis õppinud Suhoneni võimekus õpetajana, mis Kangast niivõrd vaimustas, vaid ka Suhoneni kvartetiklassis õpilasena kogetu ja omandatu. Just siit tulekski otsida Kangase isikupärase stiili juuri – meloodiline vabadus kõrvuti vormikujundusliku distsipliiniga, elastsus, nõtkus, tantsulisus, viimistletus, musikaalsus. Suhoneni kvartetiklassist võrsus teisigi häid dirigente, nende hulgas Okko Kamu.

1966–1971 mängis Kangas vioolat Helsingi Filharmoonia orkestris, kui äkki otsustas teha kannapöörde. Ta asus viiuliõpetajana tööle Kesk – Põhjamaa konservatooriumis Kokkolas, 36 000 elanikuga väikeses linnakeses, 50 kilomeetri kaugusel oma sünnipaigast.

1972. aastal asutas Juha Kangas kammerorkestri, mille liikmed, 10–11 aastased mängijad, olid kõik Kokkola konservatooriumi õpilased. Aastate jooksul kasvas see orkester üliõpilasorkestriks ja seejärel poolprofessionaalseks orkestriks, kuni aastal 1989 sai sellest professionaalne Kesk–Põhjamaa Kammerorkester. Orkestri kunstilise juhina on Juha Kangas teinud intensiivset tööd kõrge mängutaseme saavutamiseks. See tähendab väga pühendunud harjutamist, mänguoskuste lihvimist ja käsitöölise kannatlikkust. Praegune tulemus on saanud teoks suuresti ka tänu mängijatele. 1993. aastal omistati orkestrile Põhjamaade Nõukogu Muusikaauhind, mis on kõige hinnatum muusikaauhind Põhjamaades.

Tegelikult ei olnudki Juha Kangase sooviks saada dirigendiks. Ennast nimetab ta alati “muusikuid teenivaks muusikuks”. Tema eesmärk ei ole käia külalisdirigendina juhatamas võimalikult paljusid orkestreid, vaid ta töötab selle nimel, et esitada muusikat, mille kvaliteedis ta on absoluutselt veendunud. ”Mul ei ole dirigeerimise kohta mingit filosoofiat. Ma lihtsalt püüan anda endast parima.”

Juha Kangas on väga palju esitanud Põhjamaade muusikat, ta on aidanud end tõestada paljudel Põhjamaade ja ka Balti riikide heliloojatel. Olgu siin mainitud vaid mõned: Peteris Vasks, Pehr Henrik Nordgren, Anders Eliasson, Per Norgård, Erkki Salmenhaara, Kalevi Aho, Einojuhani Rautavaara, Usko Meriläinen, Lepo Sumera, Erkki- Sven Tüür, Helena Tulve, Onute Narbutaite, Ketil Hvoslef ja Karin Rehnqvist. Juha Kangas on muide tõeline estofiil, kel on väga põhjalikud teadmised Eesti ajaloost ja kultuurist ning ta räägib väga head eesti keelt.

Juha Kangas otsib teed muusikalise tõe lätete juurde, nootide taha. Kuulajana saab igaüks liituda sel ainulaadsel avastusretkel.