Laen...
Sündmuste kalender

Dirigent Risto Joost sai neljanda preemia kaalukal Nikolai Malko nime kandval Kopenhaageni rahvusvahelisel konkursil, mida korraldab Taani Raadio rahvuslik sümfooniaorkester iga kolme aasta järel. Joost saabus konkursilt 2. mai keskpäeval ja 3. mail juhatas juba Tallinna Filharmoonia lõppkontserti.

Konkurss kannab ukraina-vene dirigendi Nikolai Malko (1883–1961) mälestuseks tema nime. Nikolai Malko oli Taani Raadio sümfooniaorkestri üks asutajaid ja selle alaline külalisdirigent kolme aastakümne jooksul. „See Taani orkester on ka Skandinaavia parimaid,“ mainib Risto Joost.

Tänavusele konkursile laekus 317 sooviavaldust kogu maailmast, mille hulgast valiti algul välja 100 ning nende hulgast omakorda 24, kes said juba tulla Kopenhaagenisse konkursi esimesse vooru. Risto Joost ütleb, et see pole mitte kõige suurema osalejate arvuga, aga maailma kõige presitiižsem dirigentide konkurss. 24 hulka pääses noori dirigente USA-st (5), Venemaalt ja Saksamaalt (kummastki 3), Iisraelist (2) ning üks võistleja Hispaaniast, Taiwanilt, Norrast, Bulgaariast, Lõuna-Koreast, Eestist, Venezuelast, Leedust, Suurbritanniast, Kanadast ja Valgevenest.

II vooru pääses 12 võistlejat ja III vooru 6. Need kuus osalejat said juba laureaaditiitli ja preemia, aga finaalvooru valis žürii neist kolm, kes said juba esimeste preemiate laureaatideks.

Malko konkursi seekordseks võitjaks tunnistas rahvusvaheline žürii Soome maestro Sakari Oramo eesistumisel 32-aastase Tung-Chieh Chuangi Taiwanilt, kes sai 20 tuhande eurose peapreemia ning esinemisvõimaluse 27 Euroopa orkestriga. Eripreemia võit andis talle veel kontserdi Viini Filharmoonikutega ja Sakari Oramost saab tema mentor järgmise kolme aasta jooksul. Teise preemia võitis David Niemann Saksamaalt, kes sai ka lastežürii preemia, kolmas finalist oli 28-aastane Jesko Sirvend samuti Saksamaalt, kes võitis ka publikupreemia, osaledes sel konkursil juba kolmandat korda.

Konkursisõel oli tavatult tihe: osalejatele olid eraldi testid, igaüks pidi mängima oma instrumenti ja žüriiga oli skype´i-intervjuu. Kontratenorina tuntud Risto Joost (34) osales instrumendikatsel lauljana ja esitas üht Verdi tenoriaariat. „Minu tugevuseks peeti nii muusikaliste kui ka tehniliste oskuste võrdset kõrgtaset, muusikalist mitmekülgsust ja head koostööd solistiga,“ on Risto rahul. „Eriti hea tunne oli mul Puccini aariaid ja Rahmaninovi klaverikontserti juhatades.“

Eesti dirigent Risto Joosti rahaline preemia oli 4000 eurot. „Lisaks tuli juba pakkumisi Nordic Artist Managementilt ja erinevatelt orkestritelt,“ nimetab Risto lisaväärtusi. V ja VI preemia said Stilian Kirov Bulgaariast ja Giedre Šlekyte Leedust. Konkursi kodulehelt saab jälgida ka leedulanna ja eestlase huvitavat eriintervjuud, sest kuuest poolfinalistist koguni kaks olid Balti riikidest.

Eesti noored dirigendid on ka varem Malko konkursil edukad olnud: 1989. aastal tuli laureaadiks Arvo Volmer IV koha ja eripreemiaga, Kristiina Poska võitis laureaaditiitli III koha ja publikupreemiaga aga alles eelmisel konkursil 2012. aastal.
Pressiteate faktimaterjal põhineb muusikaajaloolase Priit Kuuse vahendatud tekstil.

Loe vanemaid uudiseid