Laen...
Sündmuste kalender

 

Novembri esimestel päevadel tuleb neljas Eestimaa linnas esitusele Tõnu Kõrvitsa teos „Lageda laulud“, mis mõned kuud tagasi jõudis Amazoni klassikaedetabeli tippu. Ühe Eesti klassikateose kohta tähendab see enneolematut edu.

 

„Lageda laulud” on kirjutatud Eesti Filharmoonia Kammerkoorile ja Tallinna Kammerorkestrile. Just nende koosseisude esituses ja dirigent Risto Joosti juhatusel kõlab teos hingedepäeval.

 

Kontserdid toimuvad:

  1. novembril kell 19 Pärnu Kontserdimajas
  2. novembril kell 19 Tallinna Jaani Kirikus
  3. novembril kell 19 Tartu Pauluse Kirikus
  4. novembril kell 19 Jõhvi Kontserdimajas

 

„Lageda laulud“ – rahvusvahelise tunnustuse saanud klassikateos

 

„Lageda laulud” on üheksaosaline tsükkel koorile ja keelpillidele. Teose tekst põhineb Emily Brontë (1818–1848) luuletustel, mille valis ja tõlkis Doris Kareva. Varalahkunud Brontë räägib oma poeesias lagedatest rabamaastikest ning üksindustundest. Tema tekstid on ausad ja vahetud, kajastades üksiolekut ning ahastust. Dirigent Risto Joosti arvates sobib tekst läbi Tõnu Kõrvitsa helikeele suurepäraselt iseloomustama ka meie looduskeskkonda.

 „Teos sobitub hästi hingedeaega, on sissepoole vaatav ja mõtisklev. Samas pole ta kaasaegselt dissonantne, vaid väga hästi kuulatav,“ räägib dirigent Risto Joost. Tegemist on mitmekülgse ja nüüdisaegse, kuid väga kuulajasõbraliku teosega.

 „Lageda laulusid“ oli Eesti publik kuulnud vaid kaks korda, kui juba sai teos kutse maailma mainekaimale festivalile. Tundmatu teosega ei juhtu Joosti sõnul sellist asja peaaegu kunagi. Kuidas „Lageda lauludel“ rahvusvahelisel areenil läks? Dirigendi sõnul suurepäraselt – kuulajad aplodeerisid seistes!
„Tegime pärast esiettekannet ka plaadi. Tänu sellele kajastati teost erinevates ajakirjades ning ta oli mitu nädalat Amazoni klassikaedetabeli tipus. See on enneolematu edu ühe Eesti klassikateose kohta, mis ei olegi Pärdi loodud,“ räägib Joost. „Kontserdile tulijatel on kindlasti hea rahvusvahelist tunnustust saanud Eesti muusikat taas kuulda. Teos on kuulatav ka Spotifyst.“

 

Tasuta kontsert ja kohtumine heliloojaga!

 

Tänu Tallinna Kultuuriametile on sissepääs hingedepäeval, 2. novembril kell 19 Tallinna Jaani kirikus toimuvale kontserdile kõigile tasuta. Lisaks saavad huvilised pool tundi enne algust kohtuda helilooja Tõnu Kõrvitsaga.

 

Autor: Tõnu Tormis
Loe vanemaid uudiseid