Laen...
Sündmuste kalender

6.-14. augustini toimub Pirita kloostri varemetes Birgitta festival, mis toob publikuni maailma esiettekande – Veljo Tormise ja Rasmus Puuri ooperi „Lalli ehk Mere keskel on mees”.

 

Tallinna Filharmoonia korraldataval Birgitta festivalil saab sel aastal nautida uudisteoseid, tunnustatud suurlavastusi, rahvamuusikal põhinevat modernistlikku heliloomingut, video- ja valgusmängu ning palju muud.

Festivali kunstilise juhi Tõnu Kaljuste sõnul on Birgitta festival kahel viimasel aastal pandeemia tõttu ära jäänud, kuid sel aastal Tallinna Filharmoonia ja maestro Eri Klasi ellu kutsutud festivali traditsioon jätkub. „Mis seob tegelaskujusid nagu Eino Leino „Lalli“, Lorenzo Da Ponte „Don Giovanni“ ja William Shakespeare`i „Prospero“? Nad kõik ilmutavad end heliloojate Veljo Tormise, Rasmus Puuri, Wolfgang Amadeus Mozarti ja Jean Sibeliuse ooperite kaudu Birgitta festivalil 2022,“ ütles festivali kunstiline juht Tõnu Kaljuste.

Festivali avab Veljo Tormise poolelijäänud ooper „Lalli“ Rasmus Puuri lõpetatud versiooniga. Esiettekanne on sedapuhku kui ehitis, mis kerkib poolelijäänud müüridele. Tormise kirjapandust kõlab ooperis kümme esimest minutit, edasi areneb juba sama libreto järgi Puuri fantaasia. Nii loob tänavune festival silla Eesti ja Soome muusikute ja heliloomingu vahele.

„See lugu Põhjala mehest tuletab meile meelde, kui tähtis on hoida oma juuri. Siin kohtuvad Tormise ja Puuri helikunst ning soomlase Eino Leino tekstid. Meil on hea meel luua midagi uut, millega saame rikastada Eesti muusikakultuuri, kuid mida nähakse olulise kultuurisündmusena ka teispool Soome lahte. Sest kuigi Lalli ajalooline tegelane on Soomes sama tuntud kui meil näiteks Lembitu, ja Lalli loost on kirjutatud näidendeid, siis oli vaja kaht eestlast, et sellest loost sünniks ooper,“ ütles Tallinna Filharmoonia direktor Lennart Sundja.

Kahel õhtul esitatakse festivali laval palju kiidusõnu saanud Elmo Nüganeni Mozarti ooper „Don Giovanni“, mille esietendus toimus mullu sügisel Vanemuise väikses majas.

Kristjan Järvi ja tema orkester Baltic Sea Philharmonic toovad lavale oma nägemuse William Shakespeare’i kuulsast 17. sajandi alguses kirjutatud näidendist „Torm“. Selle fantastikat, maagiat, hurmavat irreaalsust ja tundeküllasust täis lavateose õhustikku kujundavad Jean Sibeliuse, Kristjan Järvi, Liis Jürgensi ja Mari Meentalo muusika. Lavastuses on dirigent ja orkestrandid enda kanda võtnud nii teksti kui ka muusika, kasutades selleks nii oma pilli kui ka häält. See on muusikute ühislooming, milles kogu orkestril on kaaslavastaja roll.

Festivali lõpetab ürgsele muusikale toetuv kontsert. Sündmuse lõppakordiks on soome muusikute Kimmo Pohjoneni, Juuso Hannukaineni ja Tallinna Kammerorkestri ettekanne „Uniko“.

Birgitta festivali programm:

6. ja 7. augustil kell 19.00 tuleb esmaettekandele Veljo Tormise alustatud ja Rasmus Puuri lõpetatud ooper „Lalli ehk Mere keskel on mees.
9. ja 10. augustil kell 19.00 etendub Elmo Nüganeni Vanemuises lavastatud Mozarti ooper „Don Giovanni.
12. augustil kell 19.00 toovad Kristjan Järvi ja Baltic Sea Philharmonic lavale oma nägemuse William Shakespeare’i kuulsast näidendist „Torm“ („The Tempest“).
13. ja 14. augustil kell 20.00 lõpetab festivali Kimmo Pohjoneni, Samuli Kosmineni ja Tallinna Kammerorkestri kontsert „Uniko“.

Festivali täpsema kava leiab veebilehelt www.birgittafestival.ee

Loe vanemaid uudiseid