Laen...
Sündmuste kalender

"Maailmas on vähe linnu, kus pöördelistel aegadel oleks muusika nii suurt rolli mänginud, eriti kui tuletame meelde laulvat revolutsiooni ja mõtleme, mis praegu maailmas toimub. Tallinna ja muusika suhe on erakordne," sõnas Tallinna Filharmoonia kunstiline juht Tõnu Kaljuste UNESCO muusikalinnaks kandideerimise plaane tutvustades.

Tallinn on võtnud sel aastal eesmärgiks kandideerida UNESCO loovlinnade võrgustiku muusikalinnaks. UNESCO loovlinnade võrgustik käivitati 2004. aastal ning sinna kuulub täna 246 linna üle maailma. Euroopast sealjuures 10 pealinna. Muusikalinna projektijuhi Ragnar Siili sõnul on tegemist väärika klubiga, kuhu kuuluda.

"Tallinnas on väga professionaalsel tasemel, elus ja kõikides žanrites mitmekihiline muusika. Lisaks sellele, et meie linnas kõlab maailmamuusika, kõlab siin ka meie enda heliloojate looming. Harvad ei ole ka need juhused, kus meie riiki ja pealinna tuntakse meie muusika kaudu. Olen alati armastanud öelda, et hea muusika teeb head," lisas Kaljuste.

Muusikalinna tiitel selgub aasta lõpuks

Kandideerimiseks on tehtud ettevalmistusi eelmise aasta kevadest, kokku on kutsutud juhtgrupp, läbi viidud mitmeid küsitlusi, kaardistanud muusikavaldkonna olukorda ning uuritud erinevate prioriteetsete teemade kohta. "Sinna kuulub kindlasti sellise toetava keskkonna loomine, kus on oluline koht nii järelkasvul ja talendil, aga ka ruumidel, proovi ja esinemiskohtadel. Kindlasti on olulised veel rahastamist puudutav, mis puudutab ööelu, klassikalise ja popmuusika kokkupuutepunkte ja palju muud," tutvustas Siil plaane.

Taotlusvoor on UNESCOL plaanis välja kuulutada märtsis ning eelmiste aastate kogemuste põhjal peaks sellisel juhul olema taotluse esitamise tähtaeg juunis või juulis. Vastused on tulnud tavaliselt oktoobri lõpuks või novembri alguseks, mis tähendab, et tulemused peaksid selged olema selle aasta numbri sees.

Suurem osa muusikaelust toimub pealinnas

Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul näitab statistika, et Tallinna muusikasektor moodustab Eesti muusikasektorist 75-80%. "Arvan, et see ei ole meile üllatuseks, et muusikaasutuste kontsentratsioon on just Tallinnas kõige suurem, aga isegi kui meil ei oleks midagi, mida saaksime näidata ja oleks ainult üks argument, siis arvan, et see argument, et meil on lauluväljak ning laulu- ja tantsupidu oleks piisav UNESCO muusikalinna tiitli saavutamiseks," sõnas Kõlvart.

Linnapea sõnul võime tunda suurt uhkust ka loomingulise keskkonna ehk inimeste ja talentide üle ning see on väärtus, mille sisu on teada ka rahvusvaheliselt, kuid mida tuleb hoida ja väärtustada. Seetõttu tekkis ka mõte, et linn võiks panustada, et toetada noori talente. "Juba järgmisest nädalast kuulutame välja konkursi "Tallinna talent", mis kutsub noormuusikuid osalema. Soovime meie noormuusikuid motiveerida osalema ja enda talenti näitama, aga ka saada tänu žürii väärikale koosseisule tagasisidet," sõnas Kõlvart.

Lisaks esinemiskogemusele ja tagasisidele annab konkurss võimaluse jagada stipendiume andekatele muusikutele, kes saavad seeläbi lisaressurssi selleks, et osaleda rahvusvahelistel konkurssidel ning õppida ja oma talenti arendada.

"Muusika, nagu ka kultuur, on suuremas plaanis ajalooline nähtus ja meil on olemas selleks vajalik vundament, aga peame alati mõtlema ka selle peale, mis meid ootab tulevikus ja meie noored talendid ongi meie tulevik, aga meil on muidugi ka väga pragmaatilised eesmärgid. Soovime Tallinnale rohkem tähelepanu, kuulsust, turiste, keda viimasel ajal on vähe ning kaasaegset arengut," lisas Kõlvart.

Allikas: Pealinn

Loe vanemaid uudiseid